Trafo Çevirme Oranı Test Cihazı TTR

Trafo Çevirme Oranı Test Cihazı (TTR)


Trafo Çevirme Oranı Neden Test Edilir.
Güç trafoları, dağıtım trafoları, ölçümde kullanılan akım trafoları, gerilim trafoları gibi elektrik sistemindeki elemanlarda zamanla sargılar arasındaki çevirme oranında değişiklikler görülür. Hem ölçüm hemde kontrolde bu farklılıklar problemlere ve eksik Ya da fazla faturalandırmalara sebep olabilirler.

Dağıtım Trafolarında Sargılar Arası Çevirme Oranı Hataları ve problemleri:
Her trafo etiketi üzerinde her bir kademe için belirtilmiş gerilim değerleri mevcuttur. Bu gerilim değerlerini elde etmek için trafo uygun kademede çalıştırılır. Zamanla değişen çevirme oranı sebebi ile istenilen gerilimden farklı bir gerilim elde edilebilir. Buda sistemde bir çok probleme sebep olabilir. Müşteri tarafındaki trafoların primer taraflarına istenenden fazla veya az bir gerilim beslemesi, alçak gerilim trafolarında kompanzasyon sistemlerinden başlayarak dizayn edildikleri gerilimden farklı bir gerilim ile karşı karşıya kalan sistemlerde yanma arızalanma gibi durumlara sebep verebilir.

Gerilim Trafolarındaki Çevirme Oranı Hataları ve Problemleri:
Gerilim trafolarında meydana gelebilecek bir çevirme oranı hatası sistem üzerinde yönlendirme kontrol gibi mekanizmaların yanlış karar vermesine sebep olabilir. Aynı zamanda ölçümde kullanılan gerilim trafolarındaki çevirme oranı hataları tüketilenden eksik Ya da fazla faturalandırmaya sebep olabilir. Yasal merciler karşısında müşteri ile hoş olmayan münasebetlere sebep olabilir. Üretici etiketlemesi sırasında yanlışlık olabilir. İlk montaj sırasında etikete güvenerek kurulan sistem tüm ömrü boyunca hatalı ölçüm yapıyor olabilir.

Akım Trafolarındaki Çevirme Oranı Hataları ve Problemleri:
Tüm trafolar gibi Akım Trafoları da sistemin ilk kurulumundan son gününe kadar aralıksız çalışan elektriksel elemanlardır. Zaman içerisinde toz, nem, elektriksel stres sebebi ile çevirme oranlarında bazı değişmeler gözlenebilir. Rutin kontroller ile bu tür durumlar tespit edilebilir ve maliyeti son derece küçük olan bu elemanlar değiştirilmek sureti ile sebep olacakları maddi kayıpların önüne geçilebilir.

Örnek:
Çevirme oranı 300/5 olan bir akım trafosu ile ölçülen değerlerde çevirme oranının 290/5 gibi küçük bir farklılık göstermesi durumundaki maddi kayıplar aşağıda hesaplanmıştır.
300/5 etiketli orana sahip Sağlam
Akım Trafosunda    300/5 etiketli ve %4 problemli orana sahip Sağlam Akım Trafosunda
Geçen maksimum akım: 300Amper    Geçen maksimum akım: 300Amper
Ölçülen Maksimum akım: 5 A    Ölçülen Maksimum Akım: 4.83 Amper

İşletme elektrik tüketimi aylık ortalama 100.000 YTL ise her ay 3.330 YTL eksik faturalandırmaya sebep olduğu buradan görülebilir. 300/5 çevirme oranına sahip bir akım trafosunun ortalama maliyeti 100YTL civarındadır.

Trafo Çevirme Oranı Nasıl Test Edilir?
Uygun Test cihazları ile trafo devrede değil iken yapılan ve kablo bağlantıları dahil yaklaşık 10sn süren bir testtir. Trafo devre dışı bırakılır. Test kabloları takılır. Test işlemi başlatılır. Ekrandan çevirme oranı okunur. Trafo üzerindeki üreticinin belirlediği etiket ile sonuç karşılaştırılır.

Hangi Tür Cihaz  ile Test Edilir.?
Bu test TTR Transformer Turn Ratio kelimesinin kısaltılmasından gelen Trafo Çevrim Oranı Test cihazları ile yapılır. Çeşitli işletmelerde son derece farklı büyüklüklerde trafolar kullanılmaktadır. Ölçüm cihazının ölçüm aralığı ve test sırasında uygulayacağı akım geniş bir aralıkta olmalıdır. Kullanıcı test sırasında cihazda farklı ayarlar yapar iken her menünün ne işe yaradığını ekrandan anlayabilmelidir. Cihazın menüsü Türkçe olmalıdır. Cihaz sahada kullanıma uygun hafiflikte ve sağlamlıkta olmalıdır. Cihaz bataryalı olmalıdır. Test sırasında sistemde şebeke elektriğinden bağımsız çalışabilmelidir. Cihaz bağlantıların doğru yapılıp yapılmadığı bilgisini operatöre vermelidir. Yanlış bağlantı sebebi ile ortaya çıkacak hatalar ortadan kaldırılmalıdır. Müşteri yerinde yapılan ölçümlerde cihaz tarafından sonuçların yazılı olduğu belge niteliğinde bir çıktı verebilmelidir. Böylece ölçüm sonucu kayıt altına alınmış olur. Cihaz 1A e kadar test akımı verebilmelidir. Bu sayede çevrim oranı küçüm orta gerilim trafoları dahil test  edebilmelidir. Test gerilim ayarlanabilmelidir. Bu sayede test sırasında trafoya zarar verme olasılığı ortadan kaldırılabilmelidir.

 

Bilgi İstiyorum

Live Help

Size ulaşılmasını istiyorsanız
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz
Adınız:
Tel:
Firma Adı:
E-mail:
Mesajınız:
Datametral Teknoloji Çözümleri

İlgili Diğer Ürünler